Doprava
Doprava v Londýně
Veřejná doprava v Londýně, Transport for London (TfL) je na velmi vysoké úrovni. Z vlastních bohatých zkušeností doporučujeme veřejnou dopravu v Londýně při vaší návštěvě používat. K Londýnu samozřejmě neodmyslitelně patří dvouposchoďové autobusy, tzv. Doubledeckery s charakteristickou červenou barvou. Londýn je také ale londýnské metro, které se označuje jako Tube. Londýn ale také už v roce 2003 vyhlásil boj proti automobilům a zavedl mýtné při vjezdu do centra. Zároveň však ten samý den navýšil tehdejší starosta Londýna Ken Livingstone počet spojů veřejné dopravy. Nový starosta Boris Jhonson je zas velkým propagátorem cyklistické dopravy ve městech, sám jezdí každý den po Londýně na kole a při nástupu do funkce starosty rozšířil velký projekt rozvoje cyklistických stezek, který započal již jeho předchůdce. Londýn také myslí na tělesně hendikepované občany a nabízí nad rámec běžné dopravy specializovanou dopravu pro lidi s fyzickým hendikepem.
Metro v Londýně
Metro se v Londýně hovorově nazývá Tube nebo oficiálně London Underground. Londýnské metro je nejstarším metrem na světě. Má 274 stanic a ročně přepraví téměř půl miliardy lidí! Londýnské metro, tedy to podzemní má ovšem o něco menší profil vagónů a tak je cestování v něm v dopravní špičce poněkud stísněné – například oproti Pařížskému metru. Jako v každé metropoli je metro v Londýně nejrychlejším dopravním prostředkem. Londýnské ulice jsou stále velmi plné a cestování oblíbenými autobusy není zrovna rychlé.
Autobusy v Londýně
Londýn je místem dvouposchoďových autobusů, červených doubledeckerů. Starší typy doubledeckerů byli do nedávna velkou turistickou atrakcí proto, že neměli dveře a dalo se do nich nastupovat a vystupovat za jízdy. Od roku 2005 již tyto routemastery v Londýně potkáte jen na dvou linkách o víkendu. Doprava dvoupatrovými autobusy po Londýně je přesto jedním z nejzajímavějších turistických zážitků. Jízda autobusy v centru Londýna není sice nejrychlejší způsob dopravy, za to ale umožňuje poznat život v Londýnských ulicích z ptačí perspektivy. Nové typy dvoupatrových autobusů mají nahoře veliké přední sklo, ze kterého máte londýnské ulice jako na dlani. Projížďka ulicemi Chelsea může být i v dopravní zácpě jedním z nejzajímavějších zážitků. Starosta Londýna Boris Jhonson při svém nástupu do funkce přislíbil návrat autobusů se zadní plošinou do ulic Londýna nejpozději na olympijské hry v roce 2012. První prototypy nových autobusů by měli do ulic Londýna zamířit již v roce 2011.
Tramvaj v Londýně
Londýn měl až do roku 1952 tramvajovou síť, která byla nahrazena autobusy. V roce 2000 však byla spuštěna tramvajová linka Tramlink v jižním Londýně, která je prozatím jedinou tramvajovou linkou Londýna.
Londýnská železnice
Tvz. London Rail je součástí veřejné dopravy v Londýně, která využívá železničních tratí, které v oblasti Velkého Londýna propojuje s ostatními typy Londýnské dopravy. Zároveň se stará o Londýnská nádraží, jako je například Wictoria station.
Londýnská říční doprava
Londýn je městem na řece Temži, po které kromě turistických lodí jezdí i pravidelné lodní linky. London River Services je organizátorem lodní dopravy po řece Temži. Lodní doprava v Londýně musí díky nízké poloze Londýna počítat s přílivem a odlivem. Jízdné říční přepravy není zapojeno do systému ostatní veřejné dopravy v Londýně a musíte si pořídit samostatné jízdenky.
V Londýně na kole
Londýn, stejně jako postupně celá Anglie začíná být rájem cyklistů. Anglie již před mnoha lety přijala národní cyklistickou strategii, která slouží k podpoře, rozvoji a zavádění cyklistické dopravy. Hlavní rozdíl například proti České republice je ten, že je cyklistika chápána jako jeden z typů dopravy. V Londýně je hustá síť cyklostezek, která je neustále rozšiřována. Cyklisté v Londýně také mají přednostní pásy a na křižovatkách tak snadno mohou předjet kolony aut a zařadit se před ně. Ve všech knihovnách a turistických centrech získáte zdarma cyklomapy, které jsou rozdělené podle jednotlivých čtvrtí. Používání jízdního kola v Londýně doporučujeme. Angličtí řidiči jsou v drtivé většině gentlemany a pro každého cyklistu je jejich ohleduplnost při řízení aut příjemným překvapením.
Ceny jízdného v Londýně
Londýn nabízí řadu slev na veřejnou dopravu. Nejužitečnější je Travel card – papírová jízdenka pro veřejnou dopravu v Londýně a Oyster card – elektronická karta pro předplatné jízdného.
Příklady cen jízdného v Londýně
Metro
Jednodenní jízdenka (1-2 zóna) – 8£
Sedmidenní jízdenka (1-2 zóna) – 27,6£
Autobusy a tramvaj
Jedna jízda – 2,2£
Jednodenní jízdenka (Oyster) – 4£
Ceník jízdného včetně slev naleznete na stránkách Transport for London. Velmi šikovný pro výpočet ceny jízdného v Londýně je jednoduchý online formulář, který vám spočte jízdné pro konkrétní trasu.