O Londýně

Londýn (anglicky London) je hlavní město Velké Británie.

 

Londýn jako hlavní město Velké Británie se rozkládá na více než 1606 čtverečních kilometrech a má více než 7,3 miliónů obyvatel. Město Londýn se nachází v jihovýchodní Anglii na řece Temži. Často se proto Londýnu říká město nad Temží. Londýn je obchodní centrum Evropy.

Název města Londýn je odvozován od římské obce Londinium, kterou založili v roce 43 Římané. Kolem roku 600 v místě dnešního Londýna vytavili Anglosasové osadu nazývanou Lundenwic. Později bylo dokončeno Westminsterské opatství a Londýn se velmi rychle stal, díky nové části City centrem světového obchodu.

V 18. Století se stal Londýn největším městem světa a byl zároveň světovým mocenským a ekonomickým centrem.Londýn jako hlavní město Britského království

Londýn byl po staletí centrem světa a také domovem Anglické královny a anglického královského rodu. Londýn a Angličané se velmi rádi hlásí k monarchii, kterou symbolizuje královna sídlící v Buckinghamském paláci. Buckinghamský palác je tradičním sídlem britského panovníka. Přítomnost královského rodu (Royal) je v Londýně stejně jako v celé Anglii nepřehlédnutelná. Londýn i jeho obyvatelé jsou na svoji královskou rodinu náležitě pyšní

Londýn jako centrum světového finančnictví

Londýn a jeho moderní čtvrť City je centrem světového obchodu, kdy Londýn je hned po New Yorku řazen na druhé místo světových finančních trhů. Kromě sídel velkých společností jako je HBSC, Barclays, Clifford Chance, Bank of England a dalších, sídlí v Londýně proslulá BBC a agentura Reuters. V Londýně také sídlí London Stock Exchange, (LSE) akciová burza.

Londýn město muzeí a památek

Londýn nabízí obrovské množství muzeí, která jsou zpravidla zdarma, jak je v Anglii tradicí. Nejznámějšími muzei jsou:

The British Museum – Britské muzeum historie a kultury

National Gallery – Národní galerie

Natural History Museum – Přírodopisné muzeum

Science Museum – Vědecké muzeum

National Maritime Museum – Muzeum námořnictví

Victoria & Albert Museum – Muzeum aplikovaného dekorativního umění

Madame Tussauds – Muzeum voskových figurín Madam TussaudLondýn pro turisty

Londýn je atraktivním turistickým cílem, který nabízí nepřeberné množství turistických atrakcí a památek protkaných Anglickými tradicemi. Bohatá historie Londýna a jeho moderní multikulturní ráz dělají z Londýna jedno z nejkrásnějších měst světa.

Londýn ale nezůstává pozadu ani s moderním uměním, zejména díky svému Tate Modern, muzeu moderního umění na břehu Temže, které vzniklo v budově bývalé elektrárny Bankside. Každoročně patří Londýn mezi nejnavštěvovanější místa světa.

Najdi v Londýně:
Londýn město na Temži, které můžete navštívit poznávacím zájezdem do Londýna. Přečtěte si informace o ubytování v Londýně, počasí, dopravě, památkách Londýna a dalších zajímavostech o Londýně.