Památky v Londýně

Památky v Londýně se mísí s moderní architekturou minulého a současného století. Londýn je typickým evropským městem, kde historická architektura je doplňována moderními budovami.

Trafalgar Square

Trafalgarské náměstí v Londýně je nejslavnějším náměstím Londýna. Trafalgarské náměstí se nalézá přímo v centru Londýna. Dominantami náměstí jsou socha námořního admirála Nelsona, čtyři bronzoví lvi, dvě fontány a budova Národní galerie.

Tower Bridge

Tower Bridge je nejznámější londýnský most, který poutá pozornost svými pohádkovými věžemi a také padacím systémem. Dlouhé roky byl Tower Bridge jediným mostem, který spojoval oba břehy Londýna. Tower Bridge je konstruován jako padací most a to proto, aby v minulosti mohli plachetnice zajíždět hlouběji do města. Most je postaven ve stylu viktoriánské architektury.
Big Ben

Nejznámější věž Londýna, pro mnohé pohled na tuto věž s dominantním ciferníkem a pravidelným čtyřhranným tvarem, je synonymem Londýna. Big Ben přitom není název oné 106 metrové věže, ale název čtrnáctitunového zvonu v ní umístěném, který každou hodinu odbíjí londýnský čas.

London Eye

Londýnské oko neboli London Eye (celý název – British Airways London Eye), je 135 metrů vysoké ruské kolo v centru Londýna na jižním břehu Temže, diagonálně od Houses of Parliament. Londýnské oko bylo vztyčeno v roce 2000 v rámci oslav nového tisíciletí. Londýnské oko má 32 kabinek, z nichž každá pojme až 25 cestujících a doba jednoho otočení je 30 minut. Za jasného počasí je vidět z London Eye 40 km daleko.

Palace of Westminster

Westminsterský palác je nazýván též jako Houses of Parliament, podle toho že je sídlem Parlamentu Spojeného království. Celý komplex Westminsterského paláce stojí na břehu Temže a v noci je majestátně nasvícený žlutými světly, kdy kombinace žlutého světla a dvě barvy červeného a medově zbarveného pískovce zanechávají v návštěvnících Londýna jedinečný vizuální zážitek. Nejstarší část Westminsterského paláce je již z roku 1097. Paláci dominují dvě věže, Victoria Tower a Clock Tower na které je umístěný zvon Big Ben.

Piccadilly Circus

Je známá křižovatka v Londýně, kterou proslavily zejména veliké neonové reklamy a socha Erose, na typické fontáně Shaftesbury Memorial. Fontána se sochou Erose na vrcholu je typickým místem pro potkávání se. Na jižní straně Piccadilly Circus stojí zajímavě konstruované divadlo Criterion.

Tower

Hned vedle proslulého Tower Bridge stojí na severním břehu Temže Palác a pevnost Jejího Veličenstva, Tower of London. Dnes jde o komplex budov a hradeb, které obepínají čtvercovou bílou pevnost z roku 1078 s typickými věžemi. Místo kde stojí Tower, sloužilo již za Římanů jako jeden z opěrných bodů opevnění prvního osídlení oblasti Londýna. Dnes je Tower velkou turistickou atrakcí, kterou provázejí tradiční ceremoniály v dobových kostýmech.

Downing Street

Downing Street je nejspíše nejznámější ulice celé Anglie. Na adrese Downing Street se nachází sídla nejdůležitějších státních úřadů včetně britského premiéra. Britský premiér bylí v č. 10. V č. 9 je sídlo vlády a v č. 11 například sídlo ministerstva financí. Downing Street je častým objektem filmařů, obzvláště žádný film s britským premiérem odehrávající se alespoň z části v Londýně se tomuto místu nemůže vyhnout.
Covent Garden

Covent Garden je čtvrť nacházející se ve východní části centrálního Londýna známá pro svoji atmosféru zábavy a obchodu. V centru Covent Garden se nachází stará tržnice Piazza a Central Market, která je nejpůsobivějším trhem v Londýně. Zastřešený trh nabízí kromě luxusního zboží kamenných krámků, nejrůznější stánky trhovců. V okolí Covent Garden naleznete kavárny, královskou operu (Royal Opera Hause), pouliční umělce a všudy přítomný život s ulicemi plných lidí.

Buckingham Palace

Buckinghamský palác je oficiální sídlo Britské Královny, britského panovníka a celé britské monarchie. Buckinghamský palác kromě slavnostního sídla slouží také jako kancelářský komplex britské monarchie. V Buckinghamském paláci se pořádají oficiální bankety, přijímají se státní návštěvy a pořádají tradiční ceremoniály. Buckinghamský palác a prostor před ním je místem slavení britského národa, ale také místem, kde se Britové shromažďují v těžkých chvílích. Na nádvoří paláce probíhá každý den střídání stráží, které na toto místo láká pokaždé tisíce turistů. Buckinghamský palác je umístěn v srdci Londýna mezi dvěma parky, Green Parkem a St. James’s Parkem.

Najdi v Londýně:
Londýn město na Temži, které můžete navštívit poznávacím zájezdem do Londýna. Přečtěte si informace o ubytování v Londýně, počasí, dopravě, památkách Londýna a dalších zajímavostech o Londýně.